Answer: Bontonland: Ponořte se do světa hudby

Bontonland

Co je to bontonland?

Bontonland je kouzelné místo, ale ne v tom smyslu, že by se tam dalo dojít pěšky nebo doletět letadlem. Je to spíš taková naše vnitřní mapa slušného chování. Všichni ji v sobě máme, i když u každého může vypadat trochu jinak. Bontonland je vlastně soubor pravidel a zvyků, které nám pomáhají chovat se ohleduplně k ostatním a vytvářet příjemné prostředí pro všechny. Ať už jde o stolování, oslovování, oblékání nebo třeba chování na internetu, pravidla bontonu nám pomáhají orientovat se v různých situacích a vyhnout se trapasům. Někdy se můžou zdát složité nebo staromódní, ale ve skutečnosti nám usnadňují život a dělají ho příjemnějším.

Historie bontonlandu

Bontonland, to jméno kdysi rezonovalo mezi milovníky hudby a filmů. První prodejna s tímto názvem otevřela své brány v roce 1993 v pražském Paláci Koruna a stala se průkopníkem specializovaných obchodů s hudebními nosiči a VHS kazetami. V době, kdy se CD a videokazety těšily obrovské popularitě, se Bontonland rychle rozrůstal a otevíral další pobočky po celé České republice. Nabízel široký výběr titulů, od populární hudby po filmové klasiky, a stal se oblíbeným místem pro nákup dárků i pro vlastní potěšení. S příchodem internetu a digitální distribuce hudby a filmů však začala éra kamenných obchodů s médii upadat. Bontonland se snažil reagovat na měnící se trendy a rozšířil svou nabídku o knihy, hry a elektroniku. Ani to však nezabránilo postupnému úpadku a v roce 2013 vyhlásil Bontonland konkurs. Značka Bontonland sice zanikla, ale zanechala po sobě vzpomínky na dobu, kdy jsme si pro své oblíbené filmy a hudbu chodili do specializovaných obchodů a listovali v regálech plných barevných obalů.

Žánry bontonlandu

Bontonland je jako obrovský hudební obchod, kde najdeš hudbu všech žánrů a chutí. Máš rád rock? Žádný problém, Bontonland nabízí od tvrdého metalu až po melodický pop rock. Pokud dáváš přednost taneční hudbě, najdeš tu elektroniku, house i techno. Milovníci hip hopu si přijdou na své s českými i zahraničními interprety. A co takhle klasika? Bontonland má širokou nabídku od Mozarta po Beethovena. Pro fanoušky jazzu je tu výběr od swingu po moderní jazz. Ať už hledáš cokoli, Bontonland má pro tebe připravenou tu správnou hudbu.

Významní interpreti

Mezi nejvýznamnější interprety žánru patří jména jako (a zde uveďte 3-4 jména umělců s krátkým popisem tvorby - max 2 věty na umělce). Jejich tvorba ovlivnila celou generaci a dodnes slouží jako inspirace pro mladé hudebníky.

Bontonland dnes

Bontonland je dnes už minulostí. Značka, která kdysi kralovala českému trhu s hudbou a filmy, ukončila svou činnost v roce 2019. Její pád byl způsoben kombinací faktorů, včetně nástupu online streamovacích služeb a změny spotřebitelského chování. Pro mnoho Čechů byl Bontonland synonymem pro nákup hudby a filmů. Prodejny s charakteristickým logem byly běžnou součástí nákupních center a obchodních domů. Dnes už na pultech s CD a DVD nenarazíte. Ikonická značka tak zůstává jen vzpomínkou na dobu, kdy jsme si pro své oblíbené filmy a hudbu chodili do specializovaných obchodů.

Publikováno: 08. 06. 2024

Kategorie: hudba

Autor: Vítězslav Müller

Tagy: bontonland | hudba