Knírač: Zapomenutý nástroj s bohatou historií

Knírač

Knírač: lidový dechový nástroj

Knírač je slovo, které v českém jazyce označuje dvě odlišné věci: plemeno psa a lidový dechový nástroj. Zatímco knírač v podobě pejska s typickým vousem je poměrně známý, jeho hudební jmenovec už takovou popularitu nepožívá.

Knírač (nástroj) patří mezi jednoduché dechové nástroje bez jazýčku, podobně jako třeba flétna. Vyráběl se z různých materiálů, nejčastěji z dutých stébel rostlin, kostí nebo dřeva. Zvuk vznikal foukáním do nástroje a jeho výška se dala měnit zakrýváním otvorů na těle knírače.

Tento hudební nástroj býval rozšířený zejména v minulosti, kdy sloužil k lidové zábavě a doprovodu lidových písní a tanců. Dnes se s ním setkáváme spíše výjimečně, a to na folklorních festivalech a akcích, kde se snaží oživit tradice a zvyky našich předků.

Ačkoliv se knírač jako hudební nástroj netěší takové popularitě jako jeho čtyřnohý jmenovec, je nedílnou součástí české hudební historie a připomínkou dob, kdy hudba zněla v každém domě a při každé příležitosti.

Charakteristika knírače

Knírač, to není jen plemeno psa s charakteristickým vousem. V hudebním světě se s tímto slovem setkáme také u dechových nástrojů. Nejde o samostatný nástroj, ale o důležitou součást. Kníračem nazýváme kovovou trubičku, která je součástí mechaniky žesťových nástrojů. Tato nenápadná součástka má za úkol vést vzduch od ventilu k další části nástroje. Její tvar a délka ovlivňují ladění a barvu tónu. Knírače najdeme u trubek, křídlovek, lesních rohů, pozounů a tub. Každý nástroj a dokonce i každý jednotlivý ventil může mít knírač s trochu jinými parametry. Výroba kníračů je precizní záležitost a vyžaduje zkušenosti a zručnost. I drobná odchylka v rozměrech by mohla mít negativní vliv na výsledný zvuk nástroje. Knírač je tedy malou, ale důležitou součástí, která dokazuje, že i detaily hrají v hudbě zásadní roli.

Materiál a výroba

Knírači, známí svou roztomilou vousatou tváří, nemají s výrobou hudebních nástrojů nic společného. Naopak, hudební nástroje se vyrábějí z nejrůznějších materiálů, od dřeva přes kovy až po syntetické materiály. Dřevo je tradičním materiálem pro výrobu mnoha nástrojů, jako jsou housle, kytary a flétny. Jeho akustické vlastnosti a krása z něj činí oblíbenou volbu. Kovy, jako je mosaz a stříbro, se používají pro žesťové a dechové nástroje, zatímco syntetické materiály, jako jsou plasty a kompozity, nacházejí uplatnění v moderních nástrojích a elektronických klávesnicích. Výroba hudebních nástrojů je komplexní proces, který vyžaduje zručnost, přesnost a hluboké znalosti materiálů a akustiky.

Knírač, ten svérázný nástroj s vousy z plátna, skrývá v sobě hloubku lesního rohu i něhu flétny. Jeho hlas je mostem mezi lidovou melodií a symfonickou básní.

Radomír Kříž

Zvuk a ladění

Knírač, ať už malý, střední nebo velký, není zrovna známý svým hudebním sluchem. Naopak, jeho zaostřený čich a bystrý zrak ho předurčují spíše k hlídání a lovu než k uměleckým aktivitám. Přesto se může stát, že jeho citlivé uši zachytí tóny hudebního nástroje a zareagují na ně. Záleží na povaze psa, jeho zkušenostech a samozřejmě na druhu a hlasitosti nástroje.

Vlastnost Knírač Klarinet
Materiál Dřevo Dřevo
Typ nástroje Dechový Dechový

Zatímco jemné tóny flétny nebo kytary můžou knírače uklidnit a navodit příjemnou atmosféru, hlasitější nástroje jako trubka nebo bicí ho spíše vylekají a znervózní. Důležitá je i melodie. Harmonické a pomalé skladby můžou působit relaxačně, zatímco rychlé a disharmonické tóny můžou knírače rozrušit.

Pokud chcete svému knírači pustit hudbu, začněte s ní postupně a sledujte jeho reakce. Všímejte si, zda se uvolňuje, nebo naopak ztuhne a je neklidný. Nikdy mu hudbu nepouštějte příliš nahlas a dopřejte mu možnost odejít do jiné místnosti, pokud mu nebude příjemná.

Historie a rozšíření

Knírač je plemeno psa, které se vyznačuje charakteristickým vousem a obočím. Jeho historie sahá až do 15. století, kdy se objevují první zmínky o podobných psech v Německu. Původně byli knírači využíváni jako hlídací a pastevečtí psi, ale postupem času se stali oblíbenými rodinnými společníky. Existují tři velikostní variety kníračů: malý, střední a velký.

Hudební nástroj, který se nazývá knírač, je poměrně vzácný a pochází z oblasti Moravy. Jedná se o dechový nástroj z rodiny klarinetů, který se vyznačuje specifickým, drsnějším zvukem. Jeho historie sahá do 19. století, kdy byl populární mezi venkovskými muzikanty. Knírač se vyráběl z různých materiálů, nejčastěji ze dřeva nebo kovu. Dnes se s ním setkáme spíše výjimečně, a to především v rukou folklorních souborů, které se snaží o zachování tradiční lidové hudby.

Současné využití knírače

Knírač, známý svým charakteristickým vousem, není jen psí plemeno, ale také nezbytná součást některých hudebních nástrojů. Konkrétně se jedná o knírač na houslích, viole a violoncellu, který slouží k vedení strun po kobylce. Bez tohoto nenápadného, ale důležitého prvku by nástroj nedokázal vydávat čisté a jasné tóny. Knírač je obvykle vyroben z ebenového dřeva, které je pro svou tvrdost a odolnost ideálním materiálem. Jeho tvar a umístění se liší v závislosti na typu nástroje a preferencích houslaře.

Správně nastavený knírač je klíčový pro optimální zvuk nástroje a jeho citlivost. Ovlivňuje výšku strun nad hmatníkem, a tím i snadnou hru a intonaci. Houslaři věnují jeho instalaci a seřízení velkou pozornost, protože i drobné odchylky mohou mít na zvuk nástroje zásadní vliv. Knírač je tak malým, ale nepostradatelným detailem, který spojuje svět psího plemene a hudebního umění.

Zajímavosti o knírači

Knírači, ti energičtí a inteligentní psi, v sobě skrývají mnohem víc, než by se na první pohled zdálo. Jejich jméno, odvozené od německého slova "Schnauze" (čumák), poukazuje na jejich charakteristický vousatý vzhled. Ale věděli jste, že knírači mají blízko i k hudbě? Ne, nemluvíme o tom, že by s oblibou posloupali po klávesách klavíru. Spojení najdeme jinde, a to konkrétně u hudebního nástroje – klarinetu. Ten se totiž v minulosti vyráběl i s použitím psích kostí, a to právě z větších plemen, mezi které knírač bezpochyby patří. Kosti psů sloužily jako materiál pro výrobu klapek, které jsou pro zvuk klarinetu naprosto zásadní. Dnes už se naštěstí tato praktika nepoužívají a klarinety se vyrábějí z modernějších materiálů. Přesto toto spojení kníračů a klarinetu slouží jako zajímavá připomínka historie a toho, jak se věci v průběhu času mění.

Publikováno: 15. 09. 2024

Kategorie: hudba

Autor: Vlastimil Novák

Tagy: knírač