Svatá říše římská: Mocný kolos s křehkýma nohama?
Vznik říše (962)
Rok 962 se zapsal do dějin jako rok vzniku Svaté říše římské národa německého, mocného útvaru, který ovlivňoval střední Evropu po více než osm století. Vše začalo korunovací Oty I. Velikého, východofranského krále z dynastie Otonů, na císaře Svaté říše římské. Tato událost, která se odehrála v Římě, znamenala mnohem více než jen symbolické gesto. Ota I. se tak stal nástupcem římských císařů a jeho říše dědicem starověkého Říma.
Nově vzniklá říše se rozkládala na území dnešního Německa, Rakouska, Švýcarska, severní Itálie a části Francie. Její počátky byly poznamenány bojem o moc mezi císařem a mocnými šlechtickými rody. Císař se opíral o církev, které uděloval rozsáhlá privilegia výměnou za politickou podporu. Tato symbióza mezi světskou a církevní mocí se stala jedním z charakteristických rysů Svaté říše římské.
Vznik Svaté říše římské národa německého v roce 962 měl dalekosáhlé důsledky pro vývoj střední Evropy. Představoval počátek nové epochy, v níž se prolínaly politické, náboženské a kulturní vlivy. Tato říše, ačkoliv ne vždy jednotná a stabilní, se stala významným hráčem na politické mapě Evropy a zanechala nesmazatelnou stopu v dějinách.
Vrcholný středověk
Období vrcholného středověku, zhruba od 11. do 13. století, bylo pro Svatou říši římskou národa německého dobou rozkvětu i konfliktů. Říše, založená roku 962 Ottonem I. Velikým, se rozkládala na území dnešního Německa, Rakouska, Švýcarska, severní Itálie a částí Francie a Polska. Vládci Svaté říše římské, císaři, byli voleni sedmi kurfiřty a usilovali o udržení jednoty a stability v rozlehlé a různorodé říši.
Vrcholný středověk byl poznamenán soupeřením mezi císařskou mocí a papežstvím o nadvládu v křesťanském světě, známým jako boj o investituru. Císařové se snažili prosadit svůj vliv na jmenování biskupů a opatů, zatímco papežové trvali na svém výsadním postavení. Boj o investituru vyvrcholil za vlády Jindřicha IV. a papeže Řehoře VII. a oslabil postavení císařské moci.
Navzdory vnitřním sporům a konfliktům s papežstvím zažívala Svatá říše římská ve vrcholném středověku období hospodářského a kulturního rozmachu. Rozvíjela se města, obchod a řemesla. Vznikaly nové kláštery a univerzity, které se staly centry vzdělanosti. Vrcholný středověk byl také dobou rytířské kultury, dvorské literatury a gotického umění.
Investitura spor
Investitura spor, známý také jako boj o investituru, byl zásadní konflikt mezi papežstvím a panovníky Svaté říše římské v 11. a 12. století. Spor se točil kolem otázky, kdo má právo jmenovat biskupy a opaty – papež, nebo císař Svaté říše římské. V té době byli biskupové a opati nejen duchovními vůdci, ale také významnými feudálními pány s politickou a ekonomickou mocí. Jejich jmenování mělo proto zásadní dopad na mocenskou rovnováhu v říši.
Vlastnost | Svatá říše římská | Byzantská říše |
---|---|---|
Období existence | 962-1806 | 330-1453 |
Forma vlády | Volená monarchie | Dědičná monarchie |
Dominantní náboženství | Katolicismus | Pravoslaví |
Spor vyvrcholil za vlády císaře Jindřicha IV. a papeže Řehoře VII. Řehoř VII. prosadil zákaz laické investitury, tedy jmenování církevních hodnostářů světskými panovníky. Jindřich IV. se odmítl podřídit a prohlásil Řehoře VII. za sesazeného. Papež na to odpověděl Jindřichovou exkomunikací a zbavením císařské hodnosti. Konflikt vyústil v občanskou válku v Německu a oslabení říše. Spor byl nakonec urovnán Wormským konkordátem v roce 1122, který potvrdil právo papeže jmenovat biskupy, ale císaři ponechal určitý vliv na jejich výběr. Investitura spor měl dalekosáhlé důsledky pro vztahy mezi církví a státem ve středověké Evropě. Posílil postavení papežství a přispěl k rozvoji právního myšlení. Zároveň však prohloubil napětí mezi papežstvím a Svatou říší římskou, které vyústilo v další konflikty v průběhu středověku.
Vzestup Habsburků
Habsburkové, původně nevýznamný šlechtický rod z oblasti dnešního Švýcarska, se postupně vypracovali na jeden z nejmocnějších rodů Evropy. Jejich vzestup je úzce spjat s dějinami Svaté říše římské národa německého, středověké říše, která existovala v letech 962-1806. Zásadním zlomem pro Habsburky se stalo zvolení Rudolfa I. Habsburského římským králem v roce 1273. Rudolf I. využil svého postavení a získal pro Habsburky rakouské země, čímž položil základy jejich budoucí moci. Habsburkové si upevňovali svou pozici v rámci Svaté říše římské a postupně získávali další území, tituly a mocenské pozice. Důležitým faktorem jejich vzestupu byla i chytrá sňatková politika, díky níž získávali dědictví a spojenectví s dalšími významnými rody. V roce 1438 se Albrecht II. Habsburský stal prvním z dlouhé řady Habsburků na císařském trůně Svaté říše římské. Ačkoliv titul císaře nebyl dědičný, Habsburkové si ho dokázali udržet po většinu času až do zániku říše v roce 1806. Habsburkové se tak stali symbolem Svaté říše římské a jejich osudy se s ní propletly na dlouhá staletí.
Reformace a protireformace
Svatá říše římská národa německého, rozlehlý a složitý útvar, který dominoval střední Evropě po staletí, se v 16. století ocitla v bouřlivém období reformace. Reformační hnutí, započaté roku 1517 Martinem Lutherem, otřáslo samotnými základy katolické církve a rozdělilo říši na stoupence reformace a věrné katolíky. Lutherovo učení o ospravedlnění z víry a kritika církevních praktik nacházely odezvu u mnoha vrstev společnosti, včetně šlechty. Někteří knížata viděli v reformaci možnost oslabit moc císaře a posílit vlastní autonomii. Vznikaly tak luteránské a později i kalvínské země, čímž se říše stala nábožensky rozštěpenou. Katolická církev reagovala na reformaci vlastními reformačními snahami, známými jako protireformace. Tridentský koncil, svolaný v letech 1545-1563, potvrdil katolickou doktrínu a zavedl reformy církevní správy a disciplíny. Protireformace se opírala o jezuitský řád, založený Ignácem z Loyoly, který se zaměřoval na vzdělávání a misie. Náboženské napětí mezi katolíky a protestanty se stupňovalo a vyústilo v třicetiletou válku (1618-1648), jeden z nejničivějších konfliktů evropských dějin. Válka, do níž se zapojily mocnosti z celé Evropy, zpustošila říši a vedla k obrovským ztrátám na životech. Vestfálský mír, který válku ukončil, potvrdil náboženskou rozdrobenost říše a oslabil centrální moc císaře. Reformace a protireformace tak měly na svatou říši římskou národa německého hluboký dopad, který formoval její politickou a náboženskou mapu na staletí dopředu.
Svatá říše římská národa německého, spletitý útvar s tisíciletou historií, představuje pro historiky věčný rébus. Byla spíše sjednocujícím prvkem, či zdrojem neustálých konfliktů? Odpověď, zdá se, leží kdesi uprostřed.
Horymír Krása
Třicetiletá válka
Třicetiletá válka (1618-1648) představuje jeden z nejtemnějších momentů v dějinách Svaté říše římské národa německého. Tento vleklý a brutální konflikt, započatý náboženskými spory mezi katolíky a protestanty, se brzy proměnil v komplexní mocenskou hru s mezinárodními důsledky. Svatá říše římská, křehká struktura složená z mnoha knížectví a svobodných měst, se stala hlavním bojištěm.
Zatímco středověká říše, existující v letech 962-1806, se opírala o princip univerzální křesťanské vlády, Svatá říše římská národa německého po reformaci čelila rostoucímu napětí mezi katolíky a protestanty. Vestfálský mír, kterým Třicetiletá válka skončila, znamenal konec myšlenky jednotné říše a uvrhl německé země do období politické roztříštěnosti.
Válka si vyžádala miliony obětí, zpustošila rozsáhlá území a zanechala trvalé jizvy na tváři Svaté říše římské.
Úpadek a zánik (1806)
Rok 1806 znamenal pro Svatou říši římskou národa německého definitivní konec. Středověká říše, která existovala v letech 962 až 1806, se rozpadla pod tlakem vnitřních i vnějších problémů. Napoleon Bonaparte, vítězící vojevůdce, si podmanil velkou část Německa a oslabil moc císaře Františka II. Vytvořením Rýnského spolku, sdružení německých států pod francouzským vlivem, Napoleon zasadil říši smrtelnou ránu. František II. se ocitl v bezvýchodné situaci. Aby zabránil Napoleonovi v dalším ponížení, abdikoval 6. srpna 1806 na říšský trůn a prohlásil Svatou říši římskou za zaniklou. Tím skončila staletí trvající tradice a na troskách říše se začaly formovat nové mocenské uspořádání.
Publikováno: 30. 08. 2024
Kategorie: historie