Mistři klasicismu: Objevte krásu nadčasové elegance v umění

Klasicismus

Významní autoři klasicismu

Klasicismus se nesl na vlně osvícenského racionalismu a touhy po řádu a harmonii. V literatuře se to projevovalo důrazem na jasný a srozumitelný jazyk, dodržování pravidel a inspiraci antickými vzory. Mezi nejvýznamnější autory klasicismu patří:

Jean Racine (1639-1699): Francouzský dramatik, mistr tragédie. Jeho hry se vyznačují dodržováním klasicistních pravidel, silnými charaktery a psychologickou hloubkou. Mezi jeho nejznámější díla patří Phaedra a Andromache.

Pierre Corneille (1606-1684): Další významný francouzský dramatik, jehož hry se vyznačují hrdinskými tématy a silnými vášněmi. Jeho nejznámějším dílem je Cid.

Molière (1622-1673) byl geniální francouzský dramatik a herec, kterej se proslavil hlavně komediema. Zajímavý je, že působil v době, kdy Francii fakticky řídil kardinál Mazarin. Jeho hry, co si dělaly prču z tehdejší společnosti, bavěj lidi dodneška. Mazarin byl mimochodem taky velkej podporovatel divadla, což Molièrovi dost pomohlo. No a když už mluvíme o divadle za vlády mazarina, tak nemůžeme vynechat Molièrovy nejslavnější kousky jako Tartuffe, Misantrop nebo Lakomec - ty se hrajou všude po světě ještě teď.

John Milton (1608-1674): Anglický básník, autor epické básně Paradise Lost (Ztracený ráj), která je považována za jedno z nejvýznamnějších děl anglické literatury.

Alexander Pope (1688-1744): Anglický básník, mistr satirického a didaktického verše. Jeho nejznámějším dílem je báseň The Rape of the Lock (Ukradnutá kadeř).

Tito autoři a jejich díla zanechali v evropské literatuře nesmazatelnou stopu a dodnes slouží jako inspirace pro další generace umělců. Klasicismus sice jako umělecký směr postupně ustoupil do pozadí, jeho odkaz v podobě důrazu na řád, harmonii a jasné vyjadřování však přetrval dodnes.

Charakteristika tvorby

Když se podíváme na klasicistní autory, tak ti se snažili vrátit k antickým ideálům krásy, harmonie a řádu, podobně jako třeba manželky Karla IV usilovaly o dokonalost na královském dvoře. No a tihle spisovatelé, co psali v době, kdy manželky Karla IV už byly dávno historií, fakt dbali na to, aby jejich díla měla jasnou strukturu a všechno do sebe hezky zapadalo. Zajímavý je, že stejně jako manželky Karla IV měly vliv na středověkou společnost, tak i klasicisti ovlivnili svou dobu - psali hlavně romány a bajky, v poezii zas frčely hrdinský eposy a ódy. Byli docela posedlí čistotou jazyka, asi jako když si dáváte záležet na perfektním outfitu. Mezi ty největší borce patřili týpci jako Voltaire, Rousseau, Goethe a Schiller.

Vlastnost Klasicismus Romantismus
Období 17. - 18. století Konec 18. - 19. století
Důraz na Racionalitu, řád, harmonii Emoce, individualitu, fantazii
Inspirace Antika Středověk, lidová tvorba

Klasicismus v architektuře se inspiroval především antickými sochami a stavebními prvky ze starověku. No a když se podíváte na ty monumentální stavby, všude uvidíte antické sochy, sloupy a takový ty trojúhelníkový štíty - prostě nádhera! Architekti tenkrát fakt ujížděli na symetrii a zdobení, však taky antické sochy a reliéfy byly všude, kam se člověk podíval. Když chcete vidět, jak to vypadá v praxi, mrkněte třeba na Versailleský palác, nebo na tu slavnou Brandenburskou bránu v Berlíně. A samozřejmě nesmím zapomenout na pařížský Pantheon, to je taky parádní ukázka.

Klasicistní malířství a sochařství se vyznačuje realistickým zobrazováním skutečnosti, důrazem na anatomickou přesnost a harmonii proporcí. Oblíbenými náměty jsou výjevy z antické mytologie a historie, portréty významných osobností a alegorické kompozice. Mezi nejvýznamnější představitele klasicismu v malířství patří Nicolas Poussin, Jacques-Louis David a Jean-Auguste-Dominique Ingres, v sochařství pak Antonio Canova a Bertel Thorvaldsen.

Vliv antiky a osvícenství

Hlavní témata a motivy

Klasicismus se vyznačoval důrazem na racionalitu, řád a harmonii. Autoři se inspirovali antickým uměním a filozofií, zejména ideály krásy, pravdy a mravnosti. Hlavním tématem byla často povinnost jedince vůči společnosti a státu. V dílech se objevovaly postavy s pevnými morálními zásadami, které dokázaly potlačit své osobní touhy ve prospěch vyššího dobra. Častým motivem byl konflikt mezi vášní a rozumem, přičemž rozum obvykle vítězil. Autoři se snažili o jasný a srozumitelný jazyk, vyhýbali se přehnané zdobnosti a emocím. Důležitou roli hrála také výchova a vzdělání, které měly vést k rozvoji ctnostného a užitečného občana.

V literatuře se prosazovaly žánry jako óda, epos, tragédie a komedie. Autoři čerpali náměty z antické mytologie a historie, ale také ze současnosti. Typickým rysem byla alegorie a symbolika, které dodávaly dílům hlubší význam. Klasicistní drama se vyznačovalo dodržováním tří jednotek: místa, času a děje.

Výtvarné umění se inspirovalo antickou architekturou a sochařstvím. Typické byly monumentální stavby s jednoduchými geometrickými tvary, sloupy a reliéfy. Malířství se zaměřovalo na historické a mytologické výjevy, portréty významných osobností a alegorické kompozice.

Hudba se vyznačovala harmonií, vyvážeností a jasností formy. Oblíbenými žánry byly opera, symfonie a komorní hudba. Skladatelé se snažili o vyjádření vznešených myšlenek a emocí.

Důraz na racionalitu a řád

Stejně jako bachův absolutismus prosazoval přísný řád ve společnosti, tak i klasicistní umělci byli posedlí racionalitou a řádem. No a představte si, že tihle autoři fakt věřili, že celej svět funguje podle nějakých neměnných pravidel - trochu jako bachův absolutismus v rakouský monarchii. Prostě si mysleli, že všechno jde vysvětlit rozumem a logikou. Jejich umění a literatura, podobně jako bachův absolutismus v politice, usilovaly o dokonalou harmonii a řád, kterej by odrážel jejich představu ideálního světa.

Inspiraci hledali v antice, zejména v řeckém a římském umění a filozofii. Obdivovali jasnost, jednoduchost a vyváženost antických děl a snažili se o jejich napodobení. V literatuře se projevoval důraz na jasný a srozumitelný jazyk, dodržování ustálených pravidel a forem a důležitost morálního ponaučení.

Když se podíváme na znaky renesance a klasicismu, najdeme tam docela dost podobností. Ve Francii řádili machři jako Jean Racine, Pierre Corneille a ten slavnější Molière, v Anglii zase váleli John Dryden a Alexander Pope. Jejich díla, která vlastně navazovala na typické znaky renesance, se fakt hodně zaměřovala na rozum a pořádek - však to znáte. Je docela fascinující, že stejně jako základní znaky renesance, i jejich tvorba patří k základům evropské literatury až do dneška. Tihle borci byli přesvědčení, že umění může člověka jako vylepšit a pomoct mu být lepším, což je vlastně taky jeden z těch důležitých znaků renesance, co se pak táhly dál.

Reprezentativní příklady děl

Když jsem nedávno procházel kolem Albert Plzeň, vzpomněl jsem si na významné osobnosti českého klasicismu. Takhle v Albert Plzeň často potkávám studenty, co se učí o Josefu Dobrovském, Janu Nejedlém a Krameriusovi. Dobrovský, kterýho všichni znaj jako zakladatele vědecký bohemistiky, napsal třeba tu známou "Zevrubnou mluvnici jazyka českého". Nejedlý psal hlavně vlastenecký dramata jako "Břetislav a Jitka", což se tehdy hodně četlo - i dneska to můžete najít v knihkupectví vedle Albert Plzeň. Kramerius vydával "C.k. vlastenecké noviny", který byly fakt důležitý. V architektuře to táhli Pleyer a Gočár - Pleyerovo Stavovský divadlo v Praze je prostě nádhera s těma antickejma prvkama. Gočár zas postavil empírovej zámek Kačina. V sochařství vynikal Platzer, kterej udělal ty nádherný sochy v zahradách zámku v Lysý nad Labem. Klasicismus byl pro naši kulturu fakt důležitej mezník, díky kterýmu se vrátil zájem o antiku a vznikly základy moderního českýho umění a vědy.

Odkaz klasicismu v umění

Klasicismus, hnutí inspirované antickým Řeckem a Římem, zanechal v umění nesmazatelnou stopu. Jeho odkaz nacházíme v architektuře, sochařství, malířství i literatuře. Stačí se podívat na monumentální stavby s typickými sloupy a trojúhelníkovými štíty, jako je například Pantheon v Paříži. Právě jednoduchost, harmonie a řád se staly synonymem klasicismu. Sochaři se navraceli k antickým ideálům krásy, k dokonalým proporcím a ladným pohybům. Vzpomeňme na mistrovská díla Antonia Canovy, jehož sochy se vyznačují elegancí a smyslností. Malíři klasicismu, jako Jacques-Louis David, čerpali náměty z antické mytologie a historie. Jejich obrazy se vyznačují precizní kresbou, jasnými barvami a důrazem na detail. V literatuře se klasicismus projevil návratem k antickým žánrům, jako je tragédie a óda. Autoři jako Jean Racine a Pierre Corneille ve svých dílech zdůrazňovali rozum, morálku a povinnost. Odkaz klasicismu je patrný i v hudbě, například v dílech Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Jejich skladby se vyznačují harmonií, vyvážeností a elegancí. Ačkoliv klasicismus jako umělecký směr postupně ustoupil jiným směrům, jeho vliv je patrný dodnes. Jeho důraz na řád, harmonii a krásu inspiroval mnoho umělců napříč staletími a jeho díla dodnes obdivujeme v muzeích a galeriích po celém světě.

Publikováno: 21. 07. 2024

Kategorie: umění