Mistři klasicismu: Objevte krásu nadčasové elegance v umění

Klasicismus

Významní autoři klasicismu

Klasicismus se nesl na vlně osvícenského racionalismu a touhy po řádu a harmonii. V literatuře se to projevovalo důrazem na jasný a srozumitelný jazyk, dodržování pravidel a inspiraci antickými vzory. Mezi nejvýznamnější autory klasicismu patří:

Jean Racine (1639-1699): Francouzský dramatik, mistr tragédie. Jeho hry se vyznačují dodržováním klasicistních pravidel, silnými charaktery a psychologickou hloubkou. Mezi jeho nejznámější díla patří Phaedra a Andromache.

Pierre Corneille (1606-1684): Další významný francouzský dramatik, jehož hry se vyznačují hrdinskými tématy a silnými vášněmi. Jeho nejznámějším dílem je Cid.

Molière (1622-1673): Francouzský dramatik a herec, mistr komedie. Jeho hry satiricky kritizovaly tehdejší společnost a dodnes baví diváky po celém světě. Mezi jeho nejznámější díla patří Tartuffe, Misantrop a Lakomec.

John Milton (1608-1674): Anglický básník, autor epické básně Paradise Lost (Ztracený ráj), která je považována za jedno z nejvýznamnějších děl anglické literatury.

Alexander Pope (1688-1744): Anglický básník, mistr satirického a didaktického verše. Jeho nejznámějším dílem je báseň The Rape of the Lock (Ukradnutá kadeř).

Tito autoři a jejich díla zanechali v evropské literatuře nesmazatelnou stopu a dodnes slouží jako inspirace pro další generace umělců. Klasicismus sice jako umělecký směr postupně ustoupil do pozadí, jeho odkaz v podobě důrazu na řád, harmonii a jasné vyjadřování však přetrval dodnes.

Charakteristika tvorby

Když se podíváme na klasicistní autory, tak ti se snažili vrátit k antickým ideálům krásy, harmonie a řádu, podobně jako třeba manželky Karla IV usilovaly o dokonalost na královském dvoře. No a tihle spisovatelé, co psali v době, kdy manželky Karla IV už byly dávno historií, fakt dbali na to, aby jejich díla měla jasnou strukturu a všechno do sebe hezky zapadalo. Zajímavý je, že stejně jako manželky Karla IV měly vliv na středověkou společnost, tak i klasicisti ovlivnili svou dobu - psali hlavně romány a bajky, v poezii zas frčely hrdinský eposy a ódy. Byli docela posedlí čistotou jazyka, asi jako když si dáváte záležet na perfektním outfitu. Mezi ty největší borce patřili týpci jako Voltaire, Rousseau, Goethe a Schiller.

Vlastnost Klasicismus Romantismus
Období 17. - 18. století Konec 18. - 19. století
Důraz na Racionalitu, řád, harmonii Emoce, individualitu, fantazii
Inspirace Antika Středověk, lidová tvorba

V architektuře se klasicismus projevuje návratem k antickým stavebním prvkům, jako jsou sloupy, pilastry a trojúhelníkové štíty. Stavby jsou monumentální, symetrické a zdobené sochařskou výzdobou. Typickými příklady klasicistní architektury jsou Versailleský palác, Brandenburská brána v Berlíně a Pantheon v Paříži.

Klasicistní malířství a sochařství se vyznačuje realistickým zobrazováním skutečnosti, důrazem na anatomickou přesnost a harmonii proporcí. Oblíbenými náměty jsou výjevy z antické mytologie a historie, portréty významných osobností a alegorické kompozice. Mezi nejvýznamnější představitele klasicismu v malířství patří Nicolas Poussin, Jacques-Louis David a Jean-Auguste-Dominique Ingres, v sochařství pak Antonio Canova a Bertel Thorvaldsen.

Vliv antiky a osvícenství

Hlavní témata a motivy

Klasicismus se vyznačoval důrazem na racionalitu, řád a harmonii. Autoři se inspirovali antickým uměním a filozofií, zejména ideály krásy, pravdy a mravnosti. Hlavním tématem byla často povinnost jedince vůči společnosti a státu. V dílech se objevovaly postavy s pevnými morálními zásadami, které dokázaly potlačit své osobní touhy ve prospěch vyššího dobra. Častým motivem byl konflikt mezi vášní a rozumem, přičemž rozum obvykle vítězil. Autoři se snažili o jasný a srozumitelný jazyk, vyhýbali se přehnané zdobnosti a emocím. Důležitou roli hrála také výchova a vzdělání, které měly vést k rozvoji ctnostného a užitečného občana.

V literatuře se prosazovaly žánry jako óda, epos, tragédie a komedie. Autoři čerpali náměty z antické mytologie a historie, ale také ze současnosti. Typickým rysem byla alegorie a symbolika, které dodávaly dílům hlubší význam. Klasicistní drama se vyznačovalo dodržováním tří jednotek: místa, času a děje.

Výtvarné umění se inspirovalo antickou architekturou a sochařstvím. Typické byly monumentální stavby s jednoduchými geometrickými tvary, sloupy a reliéfy. Malířství se zaměřovalo na historické a mytologické výjevy, portréty významných osobností a alegorické kompozice.

Hudba se vyznačovala harmonií, vyvážeností a jasností formy. Oblíbenými žánry byly opera, symfonie a komorní hudba. Skladatelé se snažili o vyjádření vznešených myšlenek a emocí.

Důraz na racionalitu a řád

Klasicistní autoři kladli důraz na racionalitu a řád ve všech aspektech lidské existence. Věřili, že svět je řízen neměnnými zákony a principy, které lze odhalit pomocí rozumu a logiky. Umění a literatura se staly nástroji k oslavě krásy, harmonie a řádu, které odrážely jejich ideál dokonalého světa.

Inspiraci hledali v antice, zejména v řeckém a římském umění a filozofii. Obdivovali jasnost, jednoduchost a vyváženost antických děl a snažili se o jejich napodobení. V literatuře se projevoval důraz na jasný a srozumitelný jazyk, dodržování ustálených pravidel a forem a důležitost morálního ponaučení.

Podobně jako v období karolínské renesance, i klasicismus měl svoje velký jména. Ve Francii to byli borci jako Jean Racine, Pierre Corneille a ten známější Molière, v Anglii zas John Dryden a Alexander Pope. Jejich tvorba, která tak trochu připomínala principy karolínské renesance, se hodně soustředila na rozum a řád - však víte, jak to chodí. Je fakt zajímavý, že stejně jako karolínská renesance, i jejich díla patří k základům evropské literatury dodneška. Tihle autoři byli přesvědčený, že umění dokáže člověka nějak zušlechtit a pomoct mu být lepším.

Reprezentativní příklady děl

Klíčovými postavami českého klasicismu v literatuře byli Josef Dobrovský, Jan Nejedlý a Václav Matěj Kramerius. Dobrovský, označovaný za zakladatele vědecké bohemistiky, se proslavil především svými jazykovědnými pracemi, například "Zevrubná mluvnice jazyka českého". Nejedlý byl autorem historických dramat, která se vyznačovala důrazem na vlastenectví a morální hodnoty, jako například hra "Břetislav a Jitka". Kramerius byl významným vydavatelem a novinářem, který se zasloužil o rozvoj českého jazyka a kultury. Jeho "C.k. vlastenecké noviny" patřily k nejvýznamnějším periodikům své doby. V architektuře se klasicismus projevil v dílech Ignáce Jana Pleyera a Josefa Gočára. Pleyerův Stavovské divadlo v Praze je krásným příkladem klasicistní architektury s harmonickými proporcemi a antickými prvky. Gočár se proslavil především svými stavbami v empírovém stylu, jako je například zámek Kačina. V sochařství vynikl Ignác František Platzer, jehož díla se vyznačují elegancí a smyslem pro detail. Jeho sochařská výzdoba zahrad zámku v Lysé nad Labem patří k vrcholům českého barokního sochařství. Klasicismus znamenal pro českou kulturu důležitý mezník, který přinesl obnovu zájmu o antické dědictví a položil základy moderní české vědy a umění.

Odkaz klasicismu v umění

Klasicismus, hnutí inspirované antickým Řeckem a Římem, zanechal v umění nesmazatelnou stopu. Jeho odkaz nacházíme v architektuře, sochařství, malířství i literatuře. Stačí se podívat na monumentální stavby s typickými sloupy a trojúhelníkovými štíty, jako je například Pantheon v Paříži. Právě jednoduchost, harmonie a řád se staly synonymem klasicismu. Sochaři se navraceli k antickým ideálům krásy, k dokonalým proporcím a ladným pohybům. Vzpomeňme na mistrovská díla Antonia Canovy, jehož sochy se vyznačují elegancí a smyslností. Malíři klasicismu, jako Jacques-Louis David, čerpali náměty z antické mytologie a historie. Jejich obrazy se vyznačují precizní kresbou, jasnými barvami a důrazem na detail. V literatuře se klasicismus projevil návratem k antickým žánrům, jako je tragédie a óda. Autoři jako Jean Racine a Pierre Corneille ve svých dílech zdůrazňovali rozum, morálku a povinnost. Odkaz klasicismu je patrný i v hudbě, například v dílech Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Jejich skladby se vyznačují harmonií, vyvážeností a elegancí. Ačkoliv klasicismus jako umělecký směr postupně ustoupil jiným směrům, jeho vliv je patrný dodnes. Jeho důraz na řád, harmonii a krásu inspiroval mnoho umělců napříč staletími a jeho díla dodnes obdivujeme v muzeích a galeriích po celém světě.

Publikováno: 21. 07. 2024

Kategorie: umění